100vjetori
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

IDAJET LLANAJ, RRËFEN NJË PJESË TË JETËS SË TIJ

Intervistë e dhënë për gazetën “Kallarati”

Idajet LlanajIdajet Llanaj, një ndër banorët më të vjetër kallaratas me banim në Fier qysh nga viti 1956. Gjithë jetën e ka kaluar në kërkim të naftës. Nuk ka puse nafte duke filluar nga Patosi, Kuçova, Peqini, Cërriku, Mallakastra, Marinza, Ballshi, Cakrani, Karbunara, Gorrishti, Amonica, Delvina etj, ku të mos ketë shkelur dhe punuar Idajeti në rolin e punëtorit të thjeshtë, teknikut, specialistit dhe të drejtuesit të lartë në një sektor kaq të vështirë siç është  ai i kërkimit dhe nxjerrjes së naftës deri sa doli në pension në vitin 1991. I pasionuar në kulm për punën, por edhe ndaj librave sidomos atyre me karakter historik, që me tërë kuptimin e fjalës mund ta quash “historian pa diplomë”. Njeri i përkushtuar ndaj familjes dhe i dashuruar me vendlindjen, Kallaratin dhe krejt Labërinë. Aktualisht pensionist, por prej vitesh i angazhuar në lagje, ndaj Shoqatës “Kallarati” dhe asaj të “Labërisë”.

Lexo më shumë...

KALLARATASI, QË E NISI KARRIERËN USHTARAKE PARTIZAN I BRIGADËS I SULMUESE DHE E PËRFUNDOI ATË SI DREJTUES I LARTË I SAJ

(Intervistë me veteranin e Luftës Antifashiste Nacionalçlirimtare Dalan Memushaj)  

Dalan MemushiDalan Memushaj lindi në Kallarat më 1924. Pasi mbaroi arsimin fillor, u detyrua që qysh në moshë të njomë të futej në punë në guroren e Ujit të Ftohtë në Vlorë. Sjelljet e pushtuesve italianë me qytetarët vlonjatë i ngjallën urrejtjen për fashizmin, urrejtje që, nën ndikimin e fuqishëm edhe të rrethit familjar e shoqëror, erdhi duke u rritur. Partizan i çetës "Hajredin Tremishti" që ditën e parë të krijimit të saj, më 6 dhjetor 1942, e deri në mesin e korrikut 1943. Më 15 gusht 1943 inkuadrohet në radhët e Brigadës I Sulmuese. Mori pjesë në inkursionin e saj Veri, ku edhe u plagos rëndë në Drizë të Gramshit. Çlirimi i vendit e gjen me detyrë komandant kompanie. Në vitin 1948 dërgohet në Bashkimin Sovjetik, ku studion për artileri. Pas kthimit në atdhe më 1952, shërbeu për disa kohë në armën e artilerisë, pastaj kalon në organet e zbulimit. Më 1966 mbante gradën nënkolonel. Komisar i Brigadës së Parë Autonome të Këmbësorisë. Më 1974, në valën e spastrimeve në ushtri, nxirret në lirim para kohe pa asnjë shkak.

Lexo më shumë...

PASIONI PËR PËLLUMBAT. Bisedë me Agron Mersin Tozajn nga Hiqmet Meçaj

 

Hiqmet MecajI dashur Agron. Ti rrjedh nga një familje e nderuar e fshatit Kallarat. Paraardhësit tuaj janë të njohur në të gjithë Shqipërinë për kontributin e tyre të veçantë. Por sot nuk dua të bisedojmë për këtë. Të kam vëzhguar që në vegjëlinë tënde dhe kam vënë re se ti tregon vëmendje dhe përkujdesje të veçantë për pëllumbat, një pasion i cili po zgjat dekada të tëra. Kur dhe si ke filluar të merresh me ta?

Rreth moshës dymbëdhjetë vjeç, kur isha nxënës në klasën e pestë, fillova të kuptoja se shpendët ishin qenie të dashura për mua. Ndër ta, vendin e parë e zinin pëllumbat. Kështu që po atë vit fillova të ndërtoja " shtëpi" për ta, ose siç quhen zakonisht, kafaze. Kujdesesha për ta sikur të ishin fëmijë të vegjël. I ushqeja, pastroja vendin e tyre dhe kaloja orë të tëra me ta.

Lexo më shumë...

INTERVISTË ME PENSIONISTIN ADEM MATAJ

Z. Adem, nga cila familje vini dhe cilës mëhallë i përkisni?

Unë jam njëri nga fëmijët e Zigur e Fatime Mataj. Kjo familje i përket mëhallës Qesraj të Kallaratit. Nëna ime, Fatime Alushja vinte nga Jonuzajt e mëhallës së Gjizeze.

Lexo më shumë...

Faqja 2 nga 4

KËNGË & VIDEO

SONDAZH

Cili është mendimi juaj për uebsaitin tonë të porsa çelur www.kallarati.com?
 

FACEBOOK FanBox

SPONSOR i faqes www.kallarati.com

Sponsor te faqes www.kallarati.com

GAZETA "KALLARATI"

NUMURI I LLOGARISË I SHOQATËS ATDHETARE & KULTURORE “KALLARATI”

Banka: Societe Generale Albania.
Në LEK në numrin e llogarisë: 1175099
Në EURO në numrin e llogarisë: 1175101
Pë çdo kontribut kontaktoni në adresat:
kontakt@kallarati.com
gazetakallarati@yahoo.com
Sefer Jonuzi Cel: 00355682745862

Nga Blogu

09 Shkurt, 2017

Rrugëtimi në jetë i veteranit 90 vjeçar Xhelo Dautaj

  -Rrëfim-   Një rrugëtim në jetë prej 90 vjetësh nuk janë as shumë, por as… Lexo më shumë...
26 Dhjetor, 2016

TË NOHIM SHKRIMTARIN DHE PËRKTHYESIN BAJRAM KARABOLLI

Bajram Karabolli - lindur në Mavrovë (Vlorë) në 1943, prindërit e tij me… Lexo më shumë...
27 Tetor, 2016

NË KALLARAT U FESTUA ME KRENARI 100-VJETORI I HAPJES SË SHKOLLËS SË PARË SHQIPE

  Nga Besnik GJONBRATAJ AMBJENT FESTIV NË KALLARAT Në datat 13 dhe 14 gusht… Lexo më shumë...

Lajmet nga vendi