100vjetori
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

Sportistët kallaratas

Drita SHAKAJ, Voljebolliste e Flamurtarit.

 Lindur në Vlorë më 1957. Mjeshtre sporti në volejboll. Ka luajtur me ekipin e vajzave të "Flamurtarit" të Vlorës. Është aktivizuar edhe në ekipin kombëtar. Është kampione kombëtare dhe fituese e Kupës së Republikës. Ka përfaqësuar sportin shqiptar me ekipin e Dinamos edhe jashtë shtetit. (R. M.)

Marre nga Libri "Enciklopedia e Kurveleshit"

Afërdita Rakip Laçaj, basketbolliste e Flamurtarit.

Ka lindur më 1962 në Vlorë, me origjine nga Kallarati. Lojtare në ekipin e basketbollit për femra të Flamurtarit, në vitet më të mira të këtij ekipi. Ka fituar disa herë titullin kampione e vendit. Ka marrë pjesë në ndeshje ndërkombëtare brenda e jashtë vendit.

Për rezultate të larta në sportin e basketbollit ka marrë titullin "Mjeshtre Sporti" dhe është dekoruar me medalje të artë.

Marre nga Libri "Enciklopedia e Kurveleshit"

Një jetë në sport Elisabeta Karabolli.

200px-Elisabeta Karabolli

Kampione e Europës.

Një nga emrat më të nderuar të sportit shqiptar lidhet me Kallaratin. Ajo është Mjeshtërja e Merituar e Sportit dhe krenaria e sportit shqiptar Elisabeta Karabolli, vajza e kallaratasit Tare Karabollaj.

Lexo më shumë...

Klarita Avni Strati. Sportiste ne Qitje me Pistolete.

Klarita Strati


Klarita Avni Strati. Eshte me origjine nga Kallarati. U lind në vitin 1972. Shkollën e mesme e kreu në qytetin e Fierit. Merr pjesë në ekipin e qitjes të fëmijëve të Apollonisë, në vitin 1988 merr pjesë në Garat Ndërkombëtare të Qitjes në Bullgari, duke zënë vendin e dytë. Aktivizohet me ekipin “Studenti” dhe në garat e zhvilluara për vitin 2007 në ushtrimin “Qitje me pistoletë 1x40” theu rekordin kombëtar me 387 pikë, një pikë më shumë nga rekordi i mëparshëm.

Lexo më shumë...

Faqja 1 nga 2

KËNGË & VIDEO

SONDAZH

Cili është mendimi juaj për uebsaitin tonë të porsa çelur www.kallarati.com?
 

FACEBOOK FanBox

SPONSOR i faqes www.kallarati.com

Sponsor te faqes www.kallarati.com

GAZETA "KALLARATI"

NUMURI I LLOGARISË I SHOQATËS ATDHETARE & KULTURORE “KALLARATI”

Banka: Societe Generale Albania.
Në LEK në numrin e llogarisë: 1175099
Në EURO në numrin e llogarisë: 1175101
Pë çdo kontribut kontaktoni në adresat:
kontakt@kallarati.com
gazetakallarati@yahoo.com
Sefer Jonuzi Cel: 00355682745862

Nga Blogu

15 Shtator, 2018

Klodeta Dibra dhe Afërdita Laçaj, dikur kundërshtare në fushën e basketbollit, sot shoqe të denja.

          Brezi i basketbollisteve femra të viteve 1980- 1990, edhe sot pas 28… Lexo më shumë...
09 Shkurt, 2017

Rrugëtimi në jetë i veteranit 90 vjeçar Xhelo Dautaj

  -Rrëfim-   Një rrugëtim në jetë prej 90 vjetësh nuk janë as shumë, por as… Lexo më shumë...
26 Dhjetor, 2016

TË NOHIM SHKRIMTARIN DHE PËRKTHYESIN BAJRAM KARABOLLI

Bajram Karabolli - lindur në Mavrovë (Vlorë) në 1943, prindërit e tij me… Lexo më shumë...

Lajmet nga vendi