100vjetori
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

Luftimet me grekun në Kallarat (Korrik 1914).

 Luftime vetëmbrojtëse të kallaratasve kundër forcave andarte greke. Në vijim të pushtimit të vijave të fundit në Kurvelesh, deri 300 forca greke të përbëra nga ushtarë dhe andartë, të veshur të gjithë me rroba civile, të ardhura rishtas nga Korfuzi nën komandën e kapiten Leonidhës, në mëngjesin e 14 korrikut, ndërmorën një sulm të befasishëm në drejtimin Pilur- Kallarat. Forcat greke, përgjatë kreshtës së m. të Vetëtimës, në vendin ku ndahen m. i Kallaratit nga i Himarës, u ndeshën në zjarrin e befasishëm të çetës së Kallaratit.

Lexo më shumë...

Pak nga jeta dhe aktiviteti i Duze Hamedin Barjami (1890–1960)

Lindi më 15 gusht 1890 në Bolenë. U martua në Kallarat me Selam Barjamin, hoxhë i fshatit. Rinia dhe mosha e mesme e saj përkojnë me periudhën e ngjarjeve të rëndësishme për fatet e Kurveleshit dhe të mbarë atdheut. Këto ngjarje, sidomos pushtimi fashist i vendit, ndikuan fuqishëm në mbrujtjen e saj me ndjenja atdhetare. Bisedat me të birin, Muminin, gjatë kohës që ai qe i internuar në Kallarat, i çelën sytë mëmë Duzes, duke bërë t'i shtohej urrejtja për pushtuesit e t'i forcohej bindja se fashizmi ishte për vendin si një murtajë e keqe, që duhej zhdukur me luftë.

Lexo më shumë...

Pak nga jeta e Shahin Osmën Jonuzi (1906–1975).

Lindi në Kallarat në vitin 1906. Gjatë periudhës 1929–1934 kryen studimet në Akademinë e Artilerisë në Itali, në specialitetin artileri kundërajrore. U kthye në atdhe dhe hyri në shërbimin ushtarak me detyrë komandant baterie. Në mëngjesin e 7 prillit 939, në krye të baterisë që komandonte, niset nga Elbasani dhe mbërrin në Bestrovë të Vlorës. Aty, në bashkëpunim edhe me një batalion këmbësorie organizojnë qëndresën kundër kolonës së bersalierëve italianë që kishin zbarkuar në Skelë të Vlorës, duke penguar përparimin e tyre. Vetëm ditën e dytë trupat fashiste mundën të vijonin rrugën për në Fier.

Lexo më shumë...

Pak nga jeta e Fein Çelo Strati (1895–1961).

Lindi në Kallarat më 1895, në një familje me ndjenja patriotike. E ëma, Dudë Strataj, ishte një grua trime, që më 1919, së bashku me fshatarë të tjerë ngriti flamurin kombëtar në shkollën e fshatit dhe për këtë u arrestua dhe u dërgua në burgun e Vlorës, ku u mbajt 6 muaj.

Që në rininë e hershme, Feini u rrit me armë në krah, duke u bërë shpejt i njohur në krahinë si mbrojtës i zakonit. Në korrik 1914 merr pjesë në rezistencën e kallaratasve kundër një fuqie andartësh grekë që sulmuan fshatin dhe dallohet si një nga luftëtarët më të zotë. Më 1920, në Luftën e Vlorës kundër pushtuesve italianë, për përvojën luftarake që kishte, zgjidhet si komandant i çetës së Kallaratit, e cila luftoi në Vreshtat e Mëdha. Ai u shqua për trimëri e zotësi në drejtimin e luftimeve, sidomos më 19 qershor, duke thyer sulmin e forcave italiane në sektorin e qendrës.

Lexo më shumë...

DEMIR LATO-NJË NGA OFICERËT E PARË KALLARATAS, nga Hasan Hysi

 Demir Lato Haxhiaj, lindur në Kallarat më 1900 në familjen atdhetare të Haxhiajve, ishte një nga oficerët e parë kallaratas të periudhës para Luftës së Dytë Botërore. I ati i Demirit, Lato Lulo, ishte burrë i mençur e atdhedashës i spikatur që kish luftuar me armë në dorë kundër pushtuesve të huaj për mbrojtjen e për çlirimin e trojeve shqiptare nga turqit, grekët dhe italianët. Ai mori pjesë në mbrojtjen e fshatit nga sulmet e andartëve grekë më 1914, në Luftën e 20-ës për çlirimin e Vlorës e të rrethinave të saj nga pushtuesit italianë. Dhe pavarësisht nga mosha e thyer, gjatë Luftës së Dytë Botërore, ishte një mbështetës i vendosur i Lëvizjes Nacionalçlirimtare për çlirimin e vendit nga pushtuesit nazifashistë italogjermanë. Fjala e tij kishte peshë te kallaratasit që kishin moshë për të luftuar pushtuesit. Pra, Latua ishte një patriot i vërtetë. Dhe me këto ndjenja atdhetarie të të atit u rrit e u brumos edhe djali i tij i vetëm, Demiri.

Lexo më shumë...

Faqja 2 nga 6

SPONSOR i faqes www.kallarati.com

Sponsor te faqes www.kallarati.com

GAZETA "KALLARATI"

NUMURI I LLOGARISË I SHOQATËS ATDHETARE & KULTURORE “KALLARATI”

Banka: Societe Generale Albania.
Në LEK në numrin e llogarisë: 1175099
Në EURO në numrin e llogarisë: 1175101
Pë çdo kontribut kontaktoni në adresat:
kontakt@kallarati.com
gazetakallarati@yahoo.com
Sefer Jonuzi Cel: 00355682745862

Nga Blogu

09 Shkurt, 2017

Rrugëtimi në jetë i veteranit 90 vjeçar Xhelo Dautaj

  -Rrëfim-   Një rrugëtim në jetë prej 90 vjetësh nuk janë as shumë, por as… Lexo më shumë...
26 Dhjetor, 2016

TË NOHIM SHKRIMTARIN DHE PËRKTHYESIN BAJRAM KARABOLLI

Bajram Karabolli - lindur në Mavrovë (Vlorë) në 1943, prindërit e tij me… Lexo më shumë...
27 Tetor, 2016

NË KALLARAT U FESTUA ME KRENARI 100-VJETORI I HAPJES SË SHKOLLËS SË PARË SHQIPE

  Nga Besnik GJONBRATAJ AMBJENT FESTIV NË KALLARAT Në datat 13 dhe 14 gusht… Lexo më shumë...

Lajmet nga vendi