URIM PËR VITIN E RI

 

 

 

 

Kur akrepat e orës puthën njeri-tjetrin

zilja e telefonit më ftoi ta ngre.

Gëzuar vitin e Ri.

Ishte një zë gruaje i butë si kadife

plot mister në vetminë  e dhomës sime të errët.

E pyeta kush ishte, i drojtur,

se mos më ikte

si një zog i bukur,

që këndon

në degën e shpresës së akullt.

Një grua, tha dhe e mbylli telefonin.

Për pak çaste

dhoma u mbush me zogj, që këndonin

dhe befas ngrinë

në mes të këngës.

 

Petrit QEJVANI, 2006

 

Next Post

SHIRAT

Pre Pri 24 , 2020
    Shirat sërish nisën të qullin botën, Kurse unë i menduar ngre perden e dritares Kishin filluar shirat Kur me ktheve shpinën. Tani të trokiturat e pikave në xham Më kujtojne takat e tua të ndarjes. Jashtë bie shi. Në dhomë për ty Bien shira cigaresh...   Petrit QEJVANI […]