Një zog blu këndon në ëndërr Zogu blu me një këngë blu në natën e kuqe Kisha kohë pa e dëgjuar Do ta dëgjoj deri në mëngjes (nëse nuk lodhet) kur zogu dhe kënga do ikin prej dritës Dhe më duhet të pres kthimin e tij të pamundur   […]

      Unë tani do dashuroj një tjetër por kjo s’do të thotë se do shkel mbi ty ashtu si kitaristi, që, pasi iu thye kitara e vjetër, duke luajtur këngën e jetës me fuqi, me kitarën e re nisi të luajë përsëri melodinë e preferuar të kitarës së […]

    Më thonë “po” mendueshëm, heshturazi. Dhe unë jam gati të vij Si një fëmijë, që i merren këmbët nga gëzimi. Por, sapo nisem, më duhet të ndaloj, Buzët e tua bëhen postbllok i pamëshirshëm Duke shqiptuar ca fjalë të ashpra Që më dekorajojnë në nisjen time serioze dhe […]

  (për A.B) Gjithçka e artë m’u kthye përsëri Pikërisht kur mendoja qetësisht e me përtesë. Befas, si një mrekulli, më dole ti, Duke më zgjuar ëndrrat më të bukura syfjetura. Dhe e ndjej se zemra Në dashuri është e pafund, Le të bien gjethet çdo vjeshtë Pema e dashurisë […]

    Sytë i thonë të gjitha, Jona Dhe buzët që dridhen, gjithashtu. Jona, ti sivjet je e lodhur, e zhgënjyer. Na sheh me sy prej qelqi Ngaqë ke shpresuar… Dhe ke humbur besimin te kushdo Sepse je tradhtuar. E kuptoj, që ke besuar pafajsisht Në deklarata false dashurie Si […]

    Shirat sërish nisën të qullin botën, Kurse unë i menduar ngre perden e dritares Kishin filluar shirat Kur me ktheve shpinën. Tani të trokiturat e pikave në xham Më kujtojne takat e tua të ndarjes. Jashtë bie shi. Në dhomë për ty Bien shira cigaresh…   Petrit QEJVANI […]

        Kur akrepat e orës puthën njeri-tjetrin zilja e telefonit më ftoi ta ngre. Gëzuar vitin e Ri. Ishte një zë gruaje i butë si kadife plot mister në vetminë  e dhomës sime të errët. E pyeta kush ishte, i drojtur, se mos më ikte si një […]

      Përpara kam fotografinë Ulur në stol të pranverës me ty. Ti qesh,qesh dhe unë. Qeshim të dy. I zymtë vështroj këtë pamje Të zhveshur nga vjeshta e ndarjes tani. Dashuria jonë u tha si ai druri i bukur i  qershisë, Që e thau thëllimi dimrin që shkoi […]

          Vitet ikin një nga një, mikja ime. Gjumi vjen, por nuk më zë, mikja ime. Se kam frikë se s’zgjohem më, mikja ime. Vjesht’e jetës ka trokitur, mikja ime. Portën zemra hap tronditur, mikja ime. Pem’e jetës nis të thahet, mikja ime. Fruta e gjethe […]

      Është koha që ikën Është tik-taku i akrepave të sahatit Që rendin pa ndalim Është pamundësia për të qenë Ai , Ajo, që ishe një çast më parë Është imazhi i hirtë prej shkume I fytyrës së nënës së ikur Me buzëqeshjen e ngrirë në cep të […]