I morëm në çantë kaprojtë, lulet, ujin e malit, kabinën e drunjtë, ketrin, hajdutin e bukëve, dashuritë e reja të pishave, puthjet e zbehta të gjetheve, ulërimat pasiononte të ujqërve, fashot dhe shiringat, për shërimin e pyllit, librat e pagojë dhe gurët llafazanë, qenin e Feties që ia kafshonte këpucët […]

Ai qante, kërcente shkallët një nga një, kishte frikë nga luga, ishte i vogël, nëna qeshte, kërcente shkallët dy nga dy, bëhej aeroplan, helikopter, anije, ta hante lugën.   Dhe lugë pas luge, u bë i madh, ëndrrat e vogla, kurse nëna u tkurr, një topth lëmsh i bardhë. 2010 […]

-Përse këndojnë natën varrezat?! Më pyeste një i dehur, tek e shoqëroja me një teke, më 11 të natës, në të hyrë të Rrugës së Re, tek pijetorja “Gjashtë gllënjka të shpejta”. Nuk i dhashë kurrë përgjigje, gjithmonë ndërroja bisedë, jo se nuk kisha përgjigje, por më pëlqente pyetja, më […]

Katër pleq lozin letra, Kaçi humbet, Baçi fiton, Thimua shan, Lorua mërmërin. Mbasdite e dielltë prilli, kafeneja e zbrazur fle, pastaj kalon ajo, ajo me gjinjtë kërcënues, minifundin e padukshëm e fytyrën engjëllore, që ua vjedh shikimin, duke i verbuar, vetëm për një çast, çast aq i gjatë, sa harrojnë […]

Diksh më ndjek, mendoi vajza dhe shpejtoi në rrugicën “Psaras”. Ajo është një rrugicë jo shumë e rrahur nga njerëzit, me dyer të frikshme shtëpish dykatëshe dhe degë portokallesh që, të varura në muret ndarëse të tyre, duken sikur do të të kapin në vrapimin tënd, të dalësh sa më […]

Dëgjohet zhurma e hapave të tij dhe ai këngëzim i guralecëve që e bën rrugën të këndshme për në shtëpi, (pas asaj pune të lodhshme me larje pjatash në hotelin luksoz “Interkontinental”), në atë orë të hershme të mëngjesit. Taksitë e fshikin te pantallonat duke i bërtitur me atë zërin […]

  Atë ditë dimri, kur dielli digjte me 20 gradë dhe pemët çelnin si në pranverë, macja “klandestine” e hotelit pesëyjor, bënte banja dielli, për shtatë palë qejfe, në tarracën e katit sipëror, atje ku era të shkundte nga çdo anë dhe ndiheshe si nën pushtetin e ca ventilatorëve të […]

Më ngjisin shkallët e një ëndrre, errësira më zbret një qytet, mbi flokët e vajzave dritat zgjohen korale, anës rrugëve këndojnë makina të dashuruara, dy pemë vogëlushe, kukafshehtazi luajnë me mua, shtëpia zgjat kryet, përgjon hapat e kthimit tim dhe turmën cigane që ikën me erën, njeriu i vogël me […]

Ora dymbëdhjetë, mesnatë, ky tram që m’i përkund mendimet më rrëfen ëndrrat e natës, Hyn Nikua dhe era të pëshpërin, Kristua me fishekzjarre mbjell buzëqeshje, Vangjeli duke kalëruar mëzin lodër, Vjen dhe Melihaja me shaminë e bardhë që ia nduk faqet.   Hëna vizaton në qelq, kokën e madhe të […]

Qielli pikon qumësht, zogjtë sjellin mëngjesin dhe aromën e vesës, nata mbyll grilat, vetëvritet, ngjyrat dhe rrugët fillojnë të çelen gjinj të vegjël, të mëdhenj, lypësi im personal veshur kravatë dhe kostum, s’pranon më mëshirë, të dielave është pushim, qeni barbon, më vështron me sy fëmije, belbëzon, njerëz të hekurosur […]