Kjo grua që i mahnit të gjithë Me hiret dhe tekat e saj tek kalon rrugës Që duket si një perëndi bukurie Është një grua e zakonshme Që bën të gjitha adetet që bëjnë gratë… Që gatuan në kuzhinë Që kujdeset për fëmijët Që shpartallon  shtratin në […]

    Ti më the rastësisht, fare pa kuptim Se një të vdekure s’ke ç’i bën Unë s’e kuptova pse ishte fjala dhe thashë: Kjo vajzë-grua ka luajtur mendsh. Ku ta dija se ty diçka të shqetësonte Në gji, në pjesën më të bukur për një femër Dhe, kur në […]

    Këshillë për Aa Ka kohë që nuk të kam parë Dhe të të shoh më, nuk dua, Shëtis i qetë në varrezat e kujtimeve Me qiriun e pendimit në duar. Më ler të qetë në vetminë time, Ku zemra brinjët m’i shkallmon Dhe truri i lodhur nga mendimet […]

    (Kushtuar asaj që e meriton…) Para teje bëhem si fëmija Që gjëra të shtrenjta kërkon Unë kërkoj buzët e tua “Po një minutë”- ti më ndalon. Dhe e kuptoj se ç’do të thotë Kjo frazë e bukur, kaq e brishtë Sa herë të puth, pulit qepallat “Po një […]

      Shpesh mendjen lodh duke kujtuar Si munde ti të më robërosh Me buzëqeshje, ledhatime Dhe shpirtin tim ta skllavërosh. Është vërtet shumë e çuditshme Një bukuroshe lozanjare Shpesh rrëmben zemrën e një burri Me lehtësi të madhe fare. Dhe krenaria mashkullore Përkulet, thyhet para teje Ashtu si […]

    Nuk e di si erdha drejt teje Drejt meje s’di si erdhe ti. Veç di që erdha aty ku duhej Aty ku duhej erdhe ti. Si hesht kështu si zog i trembur Kur gjoksin tim ti pranë e ndjen Pulit qepallat, largon gjumin Më  fton të vij, pastaj […]

    Ju sy të bukur të Elisës Më shoqëroni orë e çast S’e di ç’enigmë ju  stolis Veç për mua jeni çark Kur shoh dy sytë e Elisës Vetja më ngjan një Jezu Krisht Që  nuk e gozhduan romakët Por shikimi i tyre mrekullisht Dhe me kënaqësi të madhe […]

      Shpesh rri mendohem e kujtoj Vitet qe ikën bashkë me rininë Të gjithë ata unë mirë i njoh Enigmë mbeten vitet që vijnë.     Petrit Qejvani