E dashur, Ti s’di ç’është dashuria, Gjersa mbi të ti shkele pa të drejtë. Dashuria nuk është një qilim i shkëlqyer, Ku mund të shkelë Dhe një i tretë.   Petrit Qejvani, 1970  

    Jam lidhur pas shtyllës së kujtimeve të tua Si qeni pas shkopit në oborr Si qentë pas bushtrave me angullima Pas femrash të tjera nuk shkoj. Kur  kalojnë  vajzat para meje Nuk flas, por hesht tmerrësisht Tamam si qeni, kur i mungon i zoti Para derës hesht dhe […]

      Kjo grua që i mahnit të gjithë Me hiret dhe tekat e saj tek kalon rrugës Që duket si një perëndi bukurie Është një grua e zakonshme Që bën të gjitha adetet që bëjnë gratë… Që gatuan në kuzhinë Që kujdeset për fëmijët Që shpartallon  shtratin në […]

    Ti më the rastësisht, fare pa kuptim Se një të vdekure s’ke ç’i bën Unë s’e kuptova pse ishte fjala dhe thashë: Kjo vajzë-grua ka luajtur mendsh. Ku ta dija se ty diçka të shqetësonte Në gji, në pjesën më të bukur për një femër Dhe, kur në […]

    Këshillë për Aa Ka kohë që nuk të kam parë Dhe të të shoh më, nuk dua, Shëtis i qetë në varrezat e kujtimeve Me qiriun e pendimit në duar. Më ler të qetë në vetminë time, Ku zemra brinjët m’i shkallmon Dhe truri i lodhur nga mendimet […]

    (Kushtuar asaj që e meriton…) Para teje bëhem si fëmija Që gjëra të shtrenjta kërkon Unë kërkoj buzët e tua “Po një minutë”- ti më ndalon. Dhe e kuptoj se ç’do të thotë Kjo frazë e bukur, kaq e brishtë Sa herë të puth, pulit qepallat “Po një […]

      Shpesh mendjen lodh duke kujtuar Si munde ti të më robërosh Me buzëqeshje, ledhatime Dhe shpirtin tim ta skllavërosh. Është vërtet shumë e çuditshme Një bukuroshe lozanjare Shpesh rrëmben zemrën e një burri Me lehtësi të madhe fare. Dhe krenaria mashkullore Përkulet, thyhet para teje Ashtu si […]

    Nuk e di si erdha drejt teje Drejt meje s’di si erdhe ti. Veç di që erdha aty ku duhej Aty ku duhej erdhe ti. Si hesht kështu si zog i trembur Kur gjoksin tim ti pranë e ndjen Pulit qepallat, largon gjumin Më  fton të vij, pastaj […]

    Ju sy të bukur të Elisës Më shoqëroni orë e çast S’e di ç’enigmë ju  stolis Veç për mua jeni çark Kur shoh dy sytë e Elisës Vetja më ngjan një Jezu Krisht Që  nuk e gozhduan romakët Por shikimi i tyre mrekullisht Dhe me kënaqësi të madhe […]